Man of Steel

0
939

Man of Steel – Nadlatuje Człowiek ze Stali

Jeszcze tylko rok (niecały) i będziemy mogli zobaczyć w kinie nowego Supermana. Fani tego największego z komiksowych superbohaterów bez trudu wyrecytują jego biografię i wymienią wszystkie jego supermoce, do których ktoś złośliwy mógłby jednak dodać jeszcze jedną: przyciąganie pieniędzy. Oczywiście nadzwyczajne zdolności herosów czasami zawodzą (żeby zapobiec nudzie?), ale z niewielką pomocą oddanych przyjaciół (i wielbicieli) zawsze w końcu musi nastąpić nasz (i producentów) ukochany happy end…
Jak będzie w tym przypadku? O ile fan to istota kapryśna i często bardziej konserwatywna niż Liga Polskich Rodzin, o tyle na przyjaciół w postaci twórców, których wizje przyciągają do kin miliony widzów, Superman (i inni superbohaterowie) na pewno będą mogli liczyć.
Od niedawna możemy oglądać teaser, a właściwie jego dwie wersje, z którego na własne oczy możemy przekonać się, co (mniej-więcej) czeka nas 14 czerwca 2013 roku. My nie poprzestaliśmy jednak na wyciąganiu wniosków z krótkiego filmiku – postaraliśmy się zebrać wszelkie dostępne informacje na temat tej superprodukcji, które oto przedstawiamy na funkydiva.pl.

Nowe logo Człowieka ze Stali

Kluczowe słowo – reboot

[box_info]

Reboot – (przybliżona definicja) – „restart” serii (cyklu, marki). Najczęściej w odniesieniu do filmu, ale również do komiksu lub gry video, który jednakże nie jest bezpośrednią kontynuacją czy prequelem, a raczej ponownym przedstawieniem historii bohaterów lub fikcyjnych realiów znanych z poprzednich produkcji tejże serii. Przykładami filmowych rebootów mogą być np. trylogia Christophera Nolana o Mrocznym Rycerzu, Geneza planety małp, serial Battlestar Galactica. Wśród gier video są to Fallout 3 i Fallout: New Vegas, Prince of Persia: Piaski Czasu, Tomb Raider. Przykłady komiksowe można znaleźć w dalszej części artykułu.

[/box_info]

Nowy Superman

Pieniądze mogą stanowić nie lada motywację do ponownej eksploatacji tych samych złóż, ale nie bądźmy aż tak cyniczni – pomysł na film Man of Steel nie zrodził się z samej li tylko chciwości producentów. Niedawno na FD opisywaliśmy polską premierę komiksu All-Star Superman, który pokazuje trochę na nowo, a trochę tradycyjnie ograną, wydawałoby się, sylwetkę Człowieka ze Stali. Autor scenariusza tej serii (w polskim wydaniu zebrano wszystkie 12 części), Grant Morrison był wśród twórców, którzy zastanawiali się, jak wyglądać ma reboot (patrz: ramka) marki „Superman”. On sam przeniósłby na ekran pomysły wykorzystane w jego komiksie, Mark Waid myślał o swoim Superman: Birthright, o czym innym jeszcze myśleli Geoff Johns (scenarzysta m.in. komiksu Superman: The Man of Steel, a także kilku odcinków serialu Tajemnice Smallville) i oraz powieściopisarz i scenarzysta komiksowy Brad Meltzer. Mark Millar (Superman Adventures, sfilmowany Kick-Ass) wraz z reżyserem Matthew Vaughnem (Gwiezdny pył, X-Men: Pierwsza klasa) planowali natomiast 8-godzinną trylogię, której poszczególne części miały wchodzić na ekrany kin w rocznych odstępach, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku Władcy Pierścieni. Millar porównywał swój pomysł do jeszcze innej trylogii, Ojca chrzestnego – „jego” Supermanowi podobnie, jak Michaelowi Corleone mielibyśmy towarzyszyć od najmłodszych lat na Kryptonie aż do momentu, gdy jako ostatnia istota na Ziemi, pozbawiony swoich mocy jest świadkiem przekształcania się Słońca w supernową. Ostatecznie ani Millarowi, ani Vaughnowi nie była dana realizacja tych idei – za film mieli zabrać się Christopher Nolan i David S. Goyer. Tutaj warto wspomnieć słowa Vaughna na temat oddania Supermana w ręce tych właśnie twórców. Wypowiedziawszy się niezbyt pochlebnie o innym tytule (Superman: Powrót Bryana Singera), a chwaląc twórczość Nolana i Goyera, jednocześnie wyraził on nadzieję, że swojego dzieła nie namalują oni w podobnych mrocznych barwach, jak w przypadku trylogii o Batmanie… Czyżby miał spotkać go zawód?

David S. Goyer
 
Christopher Nolan
 
Zack Snyder
scenarzysta   producent   reżyser

David S. Goyer zanim napisał scenariusz do Batman: Początek, miał na koncie m.in. Mroczne miasto (reż. Alex Proyas) i trylogię Blade – tytuły te dają pewne wyobrażenie o nastroju, którego należałoby się spodziewać po jego kolejnych dziełach. Tak, czy inaczej, gdy podczas pracy nad dalszym ciągiem historii Mrocznego Rycerza przedstawił swoją ideę „Supermana w nowoczesnym kontekście” Nolanowi, ten z entuzjazmem zaniósł pomysł do Warner Bros. Zastrzegł jednak od razu – stworzyliśmy wizję, której wyreżyserowaniem musi zająć się ktoś inny…

Człowiek i stal

Lista tych „innych” jest nader ciekawa: Robert Zemeckis (Powrót do przyszłości, Forrest Gump, Beowulf), Ben Affleck (Miasto złodziei), Darren Aronofsky (Pi, Requiem dla snu, Czarny łabędź), Duncan Jones (Moon, Kod nieśmiertelności), Jonathan Liebesman (Inwazja: Bitwa o Los Angeles, Gniew tytanów), Matt Reeves (Projekt: Monster, Liberator 2 [scen.]), Tony Scott (Top Gun, Niepowstrzymany), Guillermo del Toro (Blade: Wieczny łowca II, Hellboy). Ten ostatni, tak na marginesie, odrzucił propozycję skupiwszy się na ekranizacji W Górach Szaleństwa Howarda Phillipsa Lovecrafta. Przeglądając te nazwiska i tytuły niektórych z ich filmów (celowo wymieniamy co bardziej charakterystyczne), spróbujcie sobie wyobrazić jaki kształt Man of Steel mógłby przybrać. Zresztą lista aktorów, którzy mieli znaleźć się w obsadzie też zasługuje na uwagę (o tym dalej).

Ostatecznie w październiku 2010 roku jako reżysera Man of Steel zatrudniono Zacka Snydera. Wybór padł na twórcę znanego z realizacji filmów 300 i Watchmen: Strażnicy pomimo, iż niechętnie odniósł się on do pomysłu kręcenia filmu w 3D z powodu technicznych ograniczeń tego formatu. Pozytywnie za to wypowiedział się na temat odtwórcy roli Jonathana Kenta, Kevina Costnera, o którym powiedział, że będzie on w stanie przekazać łagodną siłę człowieka ze wsi, który wychował największego superbohatera wszechczasów.

Clark Kent – jeszcze nie Superman

Scenariusz Man of Steel trzymany jest w tajemnicy… A przecież życiorys Clarka Kenta a.k.a Kal-Ela jest powszechnie znany. Jakieś niespodzianki? Pewnie należy spodziewać się takowych, choć raczej tajemnica dotyczy szczegółów i tego, jak rozłożono akcent na konkretne aspekty biografii Supermana. Z krótkiego streszczenia dowiadujemy się, że historia koncentruje się na wczesnych latach Supermana, gdy Kal-El będzie szukał swojego miejsca na Ziemi, będzie próbował wcielić w życie zasady, które wpajali mu zarówno biologiczni, jak i przybrani rodzice. Istotny motyw stanowi również oswajanie przez niego nadludzkich mocy, którymi został obdarzony i nauka odpowiedzialności za to, co taka potęga ze sobą niesie. Christopher Nolan powiedział w jednym z wywiadów: „To, o czym trzeba pamiętać w przypadku i Batmana, i Supermana, to fakt, że najlepszymi postaciami ze wszystkich superbohaterów, najbardziej uwielbianymi od początku ich istnienia, czyni ich sama istota tego, czym były te postacie, kiedy zostały wykreowane po raz pierwszy. I od tego nie można się nigdy zbytnio oddalać”. Ze zwiastuna można wywnioskować, że Man of Steel może być również wariacją historii „od zera do bohatera”, dziejami wychowanego na typowej amerykańskiej farmie chłopca, którego przeznaczeniem (a może i młodzieńczym marzeniem – sądząc po ujęciu z czerwoną „peleryną”?) są heroiczne czyny.

Na planie

Tyle „psychologiczna-filozoficzna” strona filmu (kino moralnego niepokoju to jednak nie będzie). Jednak istotą życia superbohatera jest walka z superwrogami i ratowanie przed nimi świata. Tutaj zadanie będzie polegało na ratowaniu zdestabilizowanego świata przed nim samym, a przede wszystkim przed potężnym wrogiem zagrażającym jego (a także Supermana) istnieniu. W warstwie fabularnej, jak widać, w zasadzie niczego nowego twórcy nie zapowiadają. W warstwie wizualnej natomiast trochę zmian widać już w zwiastunie. Po pierwsze, rzuca się w oczy stłumiona, stonowana kolorystyka. Po drugie widzimy Clarka Kenta w najbardziej chyba „normalnym” wcieleniu, gdy podróżuje po świecie jako zwykły człowiek. Po trzecie – kostium Człowieka ze Stali, na który część fanów już złorzeczy („Peleryna za długa!”, „Gdzie on to kupił, od Nike?!”, „Wielki Niebieski Ser!”, itd.). Na pewno jednak znajdą się i tacy, którym spodoba się wersja stroju Supermana przypominająca bardziej pancerz niż trykoty (i z bielizną pod spodem, a nie na wierzchu).

Nowe szaty Supermana

 

„I’m an Englishman in Metropolis”

Clark Kent – reporter Daily Telegraph

Tak mógłby sobie podśpiewywać (kto wie, może to robi?) Henry Cavill, który wciela się w rolę stalowego superherosa. Mało brakowało, a udałoby mu się to wcześniej, gdyż był poważnym kandydatem do Superman: Powrót. Część fanów Supermana kręci nosem na ten wybór, ale czy słusznie? Cavill znany przede wszystkim z roli Charlesa Brandona w Dynastii Tudorów, a ostatnio Tezeusza w Immortals. Bogowie i herosi, to pierwszy w historii nie-Amerykanin w tej roli (ale nie pierwszy Brytyjczyk w roli superbohatera – Batmana zagrał Christian Bale, zaś Andrew Garfield wystąpił jako Spider-Man). Biorąc pod uwagę, że sam Clark Kent także urodził się daleko od USA, trudno się tego faktu czepiać. Kontrowersje wzbudza za to jego aparycja: a to jest zbyt ponury, a to za mało się uśmiecha, a to włosy za bardzo mu się kręcą, a to zbyt proste… I to wszystko po obejrzeniu krótkiego zwiastuna i kilku zdjęć. Trudno zadowolić wszystkich, ale jeśli o uczesanie idzie, to trzeba się zgodzić z komentatorami, którzy wskazują na fakt, że różne fryzury Clarka Kenta i Supermana to dobry pomysł – okulary to trochę mało, by ukryć tożsamość. Natomiast to, co powinno zadowolić wielbiciel(k)i, to muskulatura Cavilla (który niegdyś grywał w rugby) – nikt chyba nie powie, że najnowszy Człowiek ze Stali nie zasługuje na swój przydomek.

_
Muskulatura Supermana
_

 

Superman & Co.

Amy Adams jako Lois Lane

W Man of Steel spotykamy oczywiście i inne postacie znane zarówno z komiksowej, jak i filmowej historii Supermana. Najważniejszą część obsady już znamy. W rolę Lois Lane, partnerki Clarka Kenta, wcieliła się Amy Adams (Złap mnie, jeśli potrafisz, Zaczarowana). To nie jest jej pierwsze spotkanie z Supermanem, bowiem zdarzyło jej się zagrać epizod w Tajemnicach Smallville. Pewnie nie to było jej atutem, by producenci wybrali właśnie ją. Cokolwiek nim było, faktem jest, że rolę wygrała z m.in. Natalie Portman, Olivią Wilde (Trzynastka z Dr House), Anne Hathaway, Kristen Stewart, Jessicą Biel czy Milą Kunis. Oby się przyłożyła do tego zadania, bo wielu fanów zgrzyta na jej widok zębami.

Kto zna poprzednie filmy o Supermanie (w tym seriale) pamięta jego nemesis, Lexa Luthora (którego grali m.in. Gene Hackman, John Shea czy Kevin Spacey). Tym razem jednak głównym czarnym charakterem będzie inna, choć również znana postać, czyli Generał Zod (pamiętny Terence Stamp w Supermanie i Supermanie II). W tej roli wystąpi ostatecznie Michael Shannon (Zakazane imperium), choć pod uwagę brano Viggo Mortensena.

Russell Crowe jako Jor-El

Ponadto w filmie wystąpią: Russell Crowe i Ayelet Zurer jako Jor-El i Lara Lor-Van (biologiczni rodzice Supermana), Laurence Fishburne jako Perry White (redaktor naczelny Daily Planet, szef Clarka i Lois – postać tę po raz pierwszy zagra czarnoskóry aktor), Diane Lane jako Martha Kent (przybrana matka Clarka), a także Antje Traue jako Faora, Christopher Meloni jako pułkownik Hardy, Richard Schiff jako Dr Emil Hamilton i Alessandro Juliani (podobnie, jak Amy Adams zagrał epizod w Tajemnicach Smallville) jako sierżant Sedowsky.

Nie zdradzajcie mi zakończenia…

Kolejny film o Supermanie, kolejny film o superbohaterze, którego sylwetka stała się ikoną popkultury i kolejne superwidowisko, na które pójdą do kina nie tylko fani komiksu i gatunku. Czy „kolejny z” oznacza, że Man of Steel można sobie darować, że nie ma czego wyczekiwać? Wielbiciele Supermana zapewne zaprzeczą, pomimo zastrzeżeń, i zapewne dołączą do nich ci, którzy oczekują dobrego rozrywkowego widowiska. Sądząc po kasowym i artystycznym sukcesie trylogii o Mrocznego Rycerza – nie spotka ich (nas) zawód.

Henry Cavill jako Superman – zdjęcia z planu filmowego

 

[box_light]IMAXowa edycja filmu będzie cyfrowo poprawiona do jakości obrazu i dźwięku The IMAX Experience® wraz z autorską technologią IMAX DMR® (Digital Re-mastering). Kryształowo czyste obrazy wraz dostosowaną geometrią sal kinowych IMAX oraz potężnym cyfrowym audio tworzą wyjątkowe środowisko, które spowodują, że publiczność będzie czuła się, jakby była wewnątrz filmu.[/box_light]

 

Lois & Clark

[box_light]GARŚĆ CIEKAWOSTEK

W filmie udziału nie wzięli (aktorzy, którzy mogli lub chcieli wystąpić w Man of Steel, ale nie wystąpili):

  • jako Kal-El/Clark Kent/Superman – Matthew Goode, James Holzier, Armie Hammer, Matt Bomer, Joe Manganiello, Zac Efron i Colin O’Donoghue;
  • jako Martha Kent – Julianne Moore, Lisa Rinna, Jodie Foster, Sela Ward i Elisabeth Shue;
  • jako Jonathan Kent – Dennis Quaid, Bruce Greenwood, Michael Biehn i Kurt Russell;
  • jako Lara Lor-Van – Julia Ormond i Julia Ormond;
  • jako Jor-El – Sean Penn i Clive Owen.
Na planie

 

Kompozytorem muzyki do filmu jest Hans Zimmer (Gladiator, Ostatni samuraj, Mroczny rycerz, Incepcja), który początkowo zaprzeczał pogłoskom na ten temat, jednak w czerwcu 2012 informacja ta została potwierdzona.

Za efekty wizualne odpowiadają: Weta Digital (firma założona przez Petera Jacksona, Richarda Taylora, i Jamiego Selkirka, jej dziełem są efekty do m.in. trylogii Władca Pierścieni, Ja, robot¸ X-Men: Ostatni bastion, Fantastyczna Czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera, Avatar), MPC (Watchmen: Strażnicy, Starcie tytanów, Sucker Punch, Prometeusz) i Double Negative (VFX) (Batman: Początek, Hellboy: Złota Armia, Incepcja).

Budżet filmu szacuje się na 175 milionów dolarów. Zdjęcia kręcono w Plano (Illinois, USA) i Chicago Loop.[/box_light]

[box_dark]

Nowy Superman i nowy (?) fan

Podstawowe informacje:

Tytuł: Man of Steel

Reżyseria: Zack Snyder

Scenariusz: David S. Goyer

Muzyka: Hanz Zimmer

Zdjęcia: Amir Mokri

Produkcja: Christopher Nolan, Charles Roven, Deborah Snyder, Emma Thomas

Obsada: Henry Cavill (Clark Kent / Superman); Amy Adams (Lois Lane); Russell Crowe (Jor-El); Michael Shannon (Generał Zod); Kevin Costner (Jonathan Kent); Christopher Meloni (pułkownik Hardy); Diane Lane (Martha Kent); Jadin Gould (Lana Lang); Laurence Fishburne (Perry White); Dylan Sprayberry (Clark Kent – 13 lat); Ayelet Zurer (Lara Lor-Van); Antje Traue (Faora); Tahmoh Penikett (Henry Ackerdson); Michael Kelly (Steve Lombard); Richard Schiff (Dr Emil Hamilton); Harry Lennix (generał Swanwick); Alessandro Juliani (sierżant Sedowsky); Cooper Timberline (Clark Kent – 9 lat); Carmen Lavigne (Chrissy); Robert Gerdisch (Whitney Fordman)[/box_dark]

 
Oficjalna strona filmu – manofsteel.warnerbros.com
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię