Bezpieczne podróżowanie z dzieckiem

0
964

Zbliżające się wakacje to czas, kiedy na trasach prowadzących do miejscowości turystycznych ruch samochodowy jest wzmożony. Na drogach jeździ wówczas dużo więcej aut z podróżującymi rodzinami, w tym dziećmi. Poza zachowaniem szczególnej ostrożności w czasie jazdy warto odpowiednio przygotować do takiej wyprawy samochód, by zapewnić sobie i rodzinie komfort oraz bezpieczeństwo.

Po pierwsze bezpieczeństwo

O bezpieczną jazdę należy w zasadzie dbać zawsze. Jeśli przeglądy auta są dokonywane regularnie, a wszelkie usterki naprawione niezwłocznie, to przed dłuższą podróżą nie ma o co się martwić. W innym przypadku należy sprawdzić przynajmniej kilka najważniejszych rzeczy.

To co można bez problemu zweryfikować samodzielnie, to działanie wszystkich świateł. Przed dłuższą trasą w upalne dni, szczególnie istotne jest, by sprawdzić układ chłodniczy. W pierwszej kolejności należy wykluczyć pęknięcia przewodów, a także wsłuchać się w pracę wentylatora chłodniczego i sprawdzić paski klinowe. Warto zajrzeć do wszystkich zbiorników z płynami i ewentualnie uzupełnić brakujące. Przeglądu wymagać będą także opony, które mogą być obciążone większym ciężarem niż zazwyczaj w czasie jazdy po mieście. Rzut oka, czy opony nie są uszkodzone i skontrolowanie poziomu ciśnienia wystarczą, jeśli opony mają odpowiedni do jazdy bieżnik. – Ciśnienie w oponach trzeba sprawdzać, kiedy auto jest zimne – informuje Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. – Zwykle zalecana typowa wartość ciśnienia powietrza wynosi od 2 do 2,4 bara – dodaje.

Jeśli coś budzi nasz niepokój, a sami nie jesteśmy w stanie tego zdiagnozować i usunąć usterki, konieczna będzie wizyta u mechanika.

Oczywiście w samochodzie powinny znaleźć się obowiązkowo gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, zalecane są także apteczka, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe z podnośnikiem i kluczem, linka holownicza, zapasowe żarówki i bezpieczniki.

Po drugie komfort

Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, jazda w długiej trasie bez klimatyzacji może uprzykrzyć podróż. Po zimie klimatyzację należy przeczyścić i nabić w odpowiednim punkcie serwisowym. Samochody wyposażone w wentylację powinny mieć wyczyszczone lub wymienione filtry powietrza. W ciepłe dni przydatne są osłonki lub rolety na okna, które chronią małych pasażerów na tylnych siedzeniach przed promieniami słońca.

Komfort, ale i bezpieczeństwo, zapewni także porządek w aucie. Podczas jazdy z dzieckiem należy zadbać o usunięcie wszelkich ostrych i małych przedmiotów. Ciężkie torby i walizki powinny znaleźć się w bagażniku, by w razie gwałtowanego hamowania nie uderzyły pasażerów.

Podróż jest przyjemniejsza dla nas i dzieci, gdy umila ją muzyka lub wspólne śpiewanie. Zabranie ulubionej zabawki lub książeczki dla pociechy to także ważna sprawa, bo gdy dziecko jest zajęte, rodzic może w pełni skupić się na jeździe.fotelik-oponeo (2)

Poprawnie zamontowany fotelik

W foteliku dla dzieci powinni znaleźć się wszyscy pasażerowie, którzy nie ukończyli 12. roku życia i nie przekraczają 150 cm wzrostu. Kierowca, który przewozi malucha bez fotelika, nie tylko może zostać ukarany mandatem i punktami karnymi, ale przede wszystkim naraża zdrowie i życie dziecka. Fotelik dobiera się odpowiednio do wieku oraz wzrostu dziecka. Na rynku dostępne są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy oraz montowane przodem do kierunku jazdy.

W nowszych autach znajdują się często systemy Isofix, które umożliwiają wpięcie fotelika, w pozostałych mocuje się go pasami. Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania dziecięcego fotelika jest środkowy fotel tylnego rzędu, jeśli posiada trzypunktowe pasy bezpieczeństwa albo wspomniany Isofix, lub prawa strona pojazdu. Ze względów bezpieczeństwa odradza się montowanie fotelika na przednim siedzeniu, ale jeśli jest już to konieczne, należy uprzednio wyłączyć poduszkę powietrzną i odsunąć fotelik maksymalnie do tyłu. Gdy fotelik jest należycie zamontowany, umieszone dziecko należy dopiąć pasami naciągając je możliwie najmocniej.

 Postoje na świeżym powietrzu

Wielogodzinna, monotonna jazda nie jest zdrowa ani dla kierowcy ani pasażerów, szczególnie tych małych, którym ciężko zmienić pozycję. Zatem postoje to dobra rada dla wszystkich. Mogą być uatrakcyjnieniem podróży, gdy zatrzymamy się w ciekawym miejscu. Przy okazji warto wykonać kilka prostych ćwiczeń na świeżym powietrzu, by się dotlenić i nabierać sił na dalszą drogę. Ważne, by w czasie postoju nigdy nie zostawiać dzieci samych w aucie, a już w szczególności w upalne dni.

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię