Dziecko i komputer

0
726

Dzieci uczą się powtarzając zachowania dorosłych. Obecnie obserwują nas, gdy spędzamy dużo czasu przy komputerze, smartfonach, tabletach… i oczywiście również chcą z nich korzystać. Rodzic musi czuwać nad tym, aby bawiły się mądrze i bezpiecznie.

W jakim wieku zacząć?

Dostęp do urządzeń elektronicznych należy uzależnić od wieku dziecka. Eksperci zalecają, aby dzieci poniżej 2 roku życia nie miały kontaktu z urządzeniami z ekranem – dotyczy to nie tylko telefonów i tabletów, ale również telewizora. Przedszkolaki świetnie sobie radzą z urządzeniami dotykowymi, ale trzeba uważać, żeby ich nie upuściły. Obsługa myszki czy pada może im sprawiać trochę problemów, ale można zacząć je oswajać z obsługą komputera. Przed tym lepiej schować ważne dokumenty i inne pliki, których nie chcemy stracić – maluch może nieświadomie coś kliknąć i usunąć z dysku istotne rzeczy. Aby ułatwić dziecku opanowanie sterowania urządzeniami elektronicznymi, możemy posłużyć się specjalnymi grami przeznaczonymi do tego.

Należy pamiętać, aby maluchy miały dostęp do komputera tylko pod naszą opieką. Także czas, który spędzamy przy urządzeniach elektronicznych powinien być ograniczony. Zalecenia dla dzieci od 3 do 7 roku życia mówią o 30 minutach bezpiecznego przebywania przed ekranem. Dotyczy to wszystkich urządzeń, co oznacza, że może być to 15 minut oglądania telewizji i 15 minut zabawy przy komputerze, a nie po pół godziny przy każdym medium.

Im dziecko jest starsze, tym bardziej będzie chciało samodzielnie korzystać z komputera. Powinniśmy mimo to je kontrolować, zabezpieczając urządzenie pod tym kątem. Na pomoc przyjdą nam różne programy i ustawienia aplikacji nazwane zwykle ,,kontrolą rodzicielską”. Zablokują one dostęp do stron dla dorosłych i innych niepożądanych treści. Ważne jest nie tylko zabezpieczenie komputera – przede wszystkim powinniśmy z dzieckiem rozmawiać o zagrożeniach. Trzeba uświadomić młodego człowieka o niebezpieczeństwach, które czyhają w wirtualnym świecie. Taka rozmowa nie należy do rzeczy łatwych, ale służy bezpieczeństwu dziecka, dlatego nie wolno tego zaniedbać.

Ustal zasady

Zalecany czas korzystania z urządzeń elektronicznych należy egzekwować. Najlepiej jest ustalić z dzieckiem zasady korzystania z komputera – kiedy może się nim bawić i jak długo. Na przykład pozwól na zabawę, gdy spełnione zostaną wszystkie obowiązki, czyli maluch odrobi lekcje, przygotuje się do szkoły, posprząta zabawki. Do ciebie należy konsekwentne trzymanie się zasad i egzekwowanie ich. Sam też nie dawaj złego przykładu – jeśli nie rozstajesz się z laptopem podczas posiłków, to dla dziecka jest to sprzeczny sygnał.

Ponadto pamiętaj, że komputer nie może zastępować twojej opieki i uwagi. Gdy dziecko samodzielnie gra w grę, to zyskujemy trochę czasu dla siebie, ale nie możesz traktować tego urządzenia jako niańki. Zaproponuj wspólne granie, na przykład w gry przeznaczone dla kilku użytkowników. Cały czas kontroluj, co robi dziecko. Wybieraj gry i programy, które są przeznaczone dla jego wieku i sprawdzaj, jakie strony odwiedza.

Nie tylko zabawa

Korzystanie z urządzeń elektronicznych to nie tylko zabawa. W szczególności dla najmłodszych stworzono wiele gier i programów, które mają wymiar edukacyjny. Gdy dziecko nauczy się już obsługiwać komputer, możemy zaproponować rozwijającą rozrywkę – gry, które uczą liczyć, pisać, czytać czy rozpoznawać figury geometryczne i kolory. Ponadto gry pomagają ćwiczyć myślenie, koncentrację, a także koordynację ruchową. Przekazują również pozytywne treści – wartość przyjaźni, współpracy oraz pokazują, że ważne jest przestrzeganie zasad.

Wiele gier edukacyjnych posiada podział na poziomy dostosowane do wieku – inne treści są przeznaczone dla 3 latka, a inne dla 5 latka. Możemy także wybrać program, który zainteresuje dziecko konkretną dziedziną – matematyką, geografią czy fizyką. Multimedialna nauka języków obcych przynosi bardzo szybko efekty!

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Nokaut.pl, gdzie znajdziemy atrakcyjne oferty konsoli Sony Playstation 3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię