Jak dobrze wybrać szkołę średnią?

0
790

Obecnie gimnazja nie są postrzegane jako wartościowy szczebel edukacji. Różnice w wymaganiach szkół średnich oraz w tym czego młodzi ludzie uczą się w takich placówkach znacząco się różnią. Kiedyś jednak opuszcza się te mury (najwcześniej po 3 latach nauki). Mając 16 lat wybieramy więc szkołę średnią i właśnie tutaj zaczynają się często schody. Dla jednych wybór jest łatwy, jednak im mniejsze ambicje tym wybór staje się większy. Nie zamierzamy umniejszać znaczeniu szkół zawodowych, jednak gdyby przyjrzeć się im bliżej można by odnieść wrażanie, że to gimnazjum dla dorosłych. Jak więc wybrać szkołę średnią, by nie żałować swojej decyzji? Wydaje się, że największa walka myśli rozgrywa się u osób, które muszą wybrać pomiędzy technikum a liceum.

Technikum

Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą zdać w przyszłości maturę, jednak nie koniecznie marzą o pójściu na studia. Technikum to coraz popularniejszy wybór absolwentów gimnazjów ze względu na fakt, że jego skończenie uprawnia do zdawania egzaminu zawodowego. Choć trwa o rok dłużej niż liceum ogólnokształcące to w teorii zapewnia lepszy start w przyszłość. Sprecyzowany profil i nauka umiejętności uprawniających do wykonywania jakiegoś zawodu, to dziś bardzo ważny element, gdyż Polska przesycona jest osobami po studiach z marnymi kwalifikacjami technicznymi. Plusem jest tu fakt, że po technikum również można ubiegać się o przyjęcie na uczelnię wyższą (mając jednak już swój tytuł zawodowy, zamiast ogólnego wykształcenia licealnego). Materiał teoretyczny jest tu taki sam jak w 3-letnim liceum, dlatego wiedza nie powinna stanowić dla absolwentów technikum żadnego problemu.

Poza tym w technikum zalicza się praktyki, a to już ważny punkt w budowaniu własnej wartości na rynku pracy. Można wybrać tu (tak jak robią to najczęściej polscy gimnazjaliści) profil związany z informatyką, ekonomią, hotelarstwem, gastronomią lub branżą budowlaną). Oczywiście wybór jest znacznie większy, wystarczy tylko dłużej pomyśleć i poszukać i łatwo można znaleźć kierunek kształcenia, który okaże się wbrew pozorom bardzo przyjemny. To jaki profil obierzemy, będzie naturalnie wiązało się z szeregiem przedmiotów specjalistycznych, dlatego dobrze jest się zorientować, na co kładzie się w danej szkole nacisk.

Liceum ogólnokształcące

Z technikum jest jednak jeden problem. Taki wybór profiluje nasze życie na najbliższe 4 lata, a niewielu absolwentów gimnazjum wie dokładnie, czego oczekuje od swojego życia zawodowego. Technikum to również jeden rok więcej zanim pójdzie się na studia. Jeśli więc wiemy już, że nasza przyszłość rozstrzygnie się właśnie na szczeblu wykształcenia wyższego to lepiej jest wybrać liceum. Program jest tu co prawda bardziej intensywny i wymagania stawia się większe, jednak profilowane klasy pomagają absolwentom zdać maturę w wybranych przedmiotów. Nie ma tu jednak tytułu zawodowego, a sama szkoła daje nam jedynie świadectwo dojrzałości. Wbrew pozorom wybór liceum wymaga o wiele więcej odwagi, niż mogło by się nam wydawać. To trochę jak ryzykowanie podczas gier losowych. Wiele osób nie daje sobie rady i starają się jedynie wytrwać przez te 3 lata bez zostawania drugi raz w tej samej klasie. Można by więc powiedzieć, że liceum przeznaczone jest dla ambitnych gimnazjalistów, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanego pomysłu na swoją przyszłość zawodową. Dla wszystkich innych zostają szkoły zawodowe – niewymagające, jednak po ich ukończeniu nie posiada się wykształcenia średniego, ani matury.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem o szkole i korepetycjach.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię