W jaki sposób dbać o kręgosłup swojego dziecka?

0
591

„Czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci” – słowa starożytnego greckiego bajkopisarza Ezopa mają odzwierciedlenie także w kwestiach zdrowotnych. Wykształcenie w młodym wieku postaw prozdrowotnych może umożliwić ominięcie wielu nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości. Jednym z przykładów schorzeń, na które pracujemy całe życie, są bóle w okolicach kręgosłupa. Wpojenie naszym dzieciom odpowiednich nawyków, polegających na utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia i wykonywania codziennych czynności, może w przyszłości zapobiec pojawianiu się u nich poważnych komplikacji i dolegliwości bólowych.

Dlaczego powstają bóle w okolicach kręgosłupa

Bóle w okolicach kręgosłupa w aż 97 proc. przypadków mają podłoże mechaniczne. Inne przyczyny ich powstawania stanowią jedynie od 2 do 3 proc. tego typu dolegliwości. Pojawianie się w społeczeństwach krajów rozwiniętych przewlekłych lub okresowych dolegliwości bólowych karku czy pleców, najczęściej ma swój czynnik sprawczy w siedzącym trybie życia. Powszechnie przybierana podczas siedzenia pozycja zgarbiona czy nieprawidłowo wyregulowane oparcie fotela to tylko niektóre z czynników, które mają wpływ na powstawanie trwałych zmian w obrębie kręgosłupa. Z biegiem lat skutkują one pojawianiem się uporczywych i trudnych do zwalczenia dolegliwości bólowych.

Przyswajanie prawidłowych nawyków

Niestety taki tryb życia jest coraz powszechniejszy również wśród najmłodszych. W XXI wieku dzieci spędzają więcej czasu w pozycji siedzącej i to nie tylko w szkole, ale także w domu lub w trakcie zajęć pozalekcyjnych. Jeżeli zawczasu nie nauczymy naszych dzieci prawidłowych nawyków, w przyszłości może to skutkować uporczywymi dolegliwościami bólowymi karku czy pleców. Pierwsze dolegliwości bólowe okolic kręgosłupa mogą się bowiem pojawić nawet u ludzi bardzo młodych, którzy mają zaledwie kilka lub kilkanaście lat.

O roli, jaką pełni przyswajanie pozytywnych nawyków prostego siedzenia czy utrzymywania odpowiedniej sylwetki ciała podczas chodzenia, wiemy przede wszystkim z prac nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Na podstawie wieloletniej praktyki, w trakcie której miał on do czynienia z bólami okolic kręgosłupa o różnorodnym pochodzeniu, udało mu się opracować metodę leczenia, która stała się prawdziwą rewolucją w kwestii radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Podstawą metody McKenziego jest wykonywanie dokładnych badań diagnostycznych, które pozwalają na prawidłowe określenie powstałego problemu oraz zakwalifikowanie bólu do odpowiedniej jednostki chorobowej. Po postawieniu diagnozy, terapeuta dobiera pacjentowi indywidualny zakres ćwiczeń oraz pomaga w przyswojeniu nawyków związanych z prawidłowym siedzeniem czy chodzeniem. Największym osiągnięciem tej metody jest fakt, że po wizycie u terapeuty, pacjent może samodzielnie radzić sobie ze swoimi dolegliwościami i nie musi więcej korzystać z leków przeciwbólowych lub z usług fizjoterapeutów.

Więcej informacji na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie polskiego Instytutu McKenziego – www.mckenzie.pl.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię