Zainwestuj w przyszłość Twojego dziecka – nauka języków obcych

2
831

W dzisiejszych czasach młodzież ma wiele możliwości kształcenia, także za granicą. Z kolei wśród dorosłych szukających pracy, znajomość języka obcego przestała być dodatkowym atutem a stała się koniecznością. Wiedząc o tym, warto pomyśleć o przyszłości swojego dziecka jak najwcześniej i zadbać o jego odpowiednie wykształcenie. Planując zajęcia dodatkowe warto nie zapomnieć o nauce języków. Sposobów na ich naukę jest mnóstwo, dlatego przed ostateczną decyzją dobrze jest przemyśleć kilka kwestii.

Czy samodzielna nauka ma sens?

W internecie krąży mnóstwo porad mówiących o tym, jak uczyć się języka samodzielnie. To dobre rozwiązanie jedynie wtedy, gdy uczący się zna najważniejsze słówka pozwalające na podstawową komunikację oraz ma podstawy gramatyki. Wtedy metodycy i lektorzy zalecają czytanie gazet lub portali zagranicznych oraz oglądanie filmów, seriali lub słuchanie radia w języku obcym. Kontakt z żywym językiem, pozwala osłuchać się z nim, poprawić wymowę i poszerzyć słownictwo. Dobrym pomysłem jest także znalezienie native speakera, z którym można korespondować i tym samym uczyć się nowych słówek.

Do samodzielnej nauki łatwiej nam będzie jednak namówić starsze dzieci, i to raczej nastolatki będą dysponowały takim zasobem słownictwa by uczyć się samemu.

Młodszym dzieciom możemy dawać do obejrzenia bajki obcojęzyczne, piosenki do posłuchania, gry komputerowe do nauki języków.

Jednak wszystkie wymienione wyżej sposoby powinniśmy traktować jedynie jako środki pomocnicze. Bez dobrego lektora dziecko nie pozna języka na wysokim poziomie. Do zadań nauczyciela należy sprawdzanie postępów ucznia, odpowiednie go motywowanie i zainteresowanie kulturą obcego kraju. Rodzic powinien współpracować z lektorem, wspomagać dziecko w nauce a współpraca ta powinna zaowocować efektywniejszą nauka dziecka.

Którą szkołę językową wybrać?

Na rynku jest cała masa różnych kursów i szkół oferujących naukę języków obcych.

Szkoły kuszą innowacyjnymi metodami, szybkimi efektami nauki, darmowymi kursami i całą masą dodatków, które niekoniecznie mają wpływ na jakość ani tempo uczenia się.

Przed ostatecznym wyborem szkoły warto przemyśleć sobie co jest dla nas najważniejsze (cena, miejsce zajęć, lektor, dni i godziny zajęć), sprawdzić, która szkoła ma najlepszą opinię, (raczej nie w internecie) i która ma przyznane niezależne certyfikaty. Najlepszym źródłem wiedzy na pewno okażą się nasi znajomi. Jedną z takich szkół jest warszawska szkoła Archibald, która ma przyznany prestiżowy certyfikat PASE, Akredytacje Kuratorium Oświaty, European Language Label oraz Medal Europejski i certyfikat Quality English. Zwykle tego typu nagrody udzielane są po kontroli niezależnych komisji, dlatego warto zwracać na nie uwagę. Najważniejszym jest tu certyfikat PASE, aby go dostać szkoła przechodzi kilkudniową kontrolę – kontrolowana m.in. jest jakość nauczania, wykształcenie i umiejętności lektorów, sposób komunikacji ze słuchaczami i etyka działania.

Dobrym wskaźnikiem jakości kształcenia w szkole jest sposób kwalifikowania słuchaczy na kursy. Słuchacz przed zapisaniem się do szkoły powinien napisać test, który sprawdzi jego bierną znajomość angielskiego a potem przejść przez rozmowę z metodykiem, który sprawdzi jego płynność wypowiedzi i zasób słownictwa. Szkole, która testuje w taki sposób zależy na tym by słuchacze uczyli się w grupach o najbliższym sobie poziomie kompetencji językowych. Nauka jest wtedy efektywniejsza.

W sytuacji gdy w szkole możemy zapisać się na poziom, który sami wybraliśmy, a nie było konieczne wcześniejsze testowanie, możemy przypuszczać, że szkoła nie przywiązuje wagi do skuteczności nauczania lub nie posiada ani zbyt dobrego zaplecza metodycznego, ani dobrych i sprawdzonych lektorów.

Przed wyborem szkoły warto także dowiedzieć się jakie rodzaje kursów oferuje szkoła. Powinniśmy mieć wybór pomiędzy kursami gramatycznymi, konwersacjami a kursami języka ogólnego i biznesowego i specjalnie przygotowanymi dla dzieci oraz młodzieży, np. przygotowującymi do zdania egzaminu gimnazjalnego czy matury bądź certyfikatów językowych.

Naukę języka obcego najlepiej rozpocząć już od najmłodszych lat. Archibald, z myślą o dzieciach stworzył osobną markę Archibald Kids. Warto pamiętać, że techniki nauki różnią się w zależności od grupy wiekowej. Dzieci najchętniej uczą się podczas zabawy, dlatego należy jej elementy wprowadzać podczas każdej lekcji. Warto także zapisywać maluchy na obozy lub półkolonie językowe.

nauka-jezykow-obcych (2)

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Radzę zwrócić uwagę na bezpłatną stronę Enguide – https://enguide.pl/ Szkoły języka angielskiego w Warszawie, aby przeczytać opinie uczniów, posortować według kierunku, ceny i więcej.

  2. A ja ostatnio na stare lata stwierdziłam, że będe się uczyć języka obcego. Trochę idzie to opornie ale posiłkuje się pomysłami z internetu. Generalnie jestem wzrokowcem i bardzo często korzystam z Fiszek i tym podobnych materiałów. Polecam pomysły stąd:
    http://topdycha.pl/najlepsze-sposoby-na-nauke-jezyka-obcego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię