Zakrzepica u dzieci

0
1032

Dzieci chorują na zakrzepicę zdecydowanie rzadziej niż osoby dorosłe, ale w ciągu ostatnich kilkunastu lat obserwuje się wzrost częstości jej występowania w tej grupie wiekowej. Jakie są przyczyny, objawy, jak wygląda diagnostyka i leczenie tego schorzenia u małych pacjentów?

Obecnie zakrzepicę u dzieci notuje się dwunastokrotnie częściej niż jeszcze piętnaście lat temu. Przyczyn tego zjawiska należy szukać z jednej strony w coraz lepszych możliwościach diagnostycznych medycyny, z drugiej zaś – w częstszych przypadkach niedotlenienia, zakażeń, odwodnienia i chorób serca u maluchów. Ofiarą zakrzepicy najczęściej padają noworodki i młodzież. U tych pierwszych zwykle dotyczy ona żył nerkowych. Może obejmować również naczynia krwionośne znajdujące się w mózgu. Jest przy tym bardzo groźna, ponieważ bywa, że prowadzi do udaru niedokrwiennego.

Objawy u niemowląt i starszych dzieci

Drgawki, zaburzenia świadomości, kłopoty z oddychaniem – to główne objawy zakrzepicy u niemowląt. U starszych dzieci dodatkowo pojawiają się takie czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby, jak zabiegi operacyjne, urazy, otyłość, a u nastolatek – stosowanie środków antykoncepcyjnych. U nich zakrzepica żylna najczęściej zlokalizowana jest w głębokich naczyniach krwionośnych w kończynach dolnych. Jej głównymi objawami są bóle i obrzęki w stopie, łydce lub pod kolanem, a także zmiana barwy skóry na nogach. Ponadto często pod naskórkiem wyraźnie widoczne są rozszerzone naczynia krwionośne. W żadnym przypadku nie należy ignorować tej choroby, ponieważ może dawać groźne powikłania, takie jak zatorowość płucna, zespół pozakrzepowy, a w kilku procentach przypadków bywa nawet bezpośrednią przyczyną śmierci.

Diagnostyka obrazowa i leczenie przeciwzakrzepowe

W diagnostyce zakrzepicy wykorzystuje się przede wszystkim badanie USG i próbę uciskową. W niektórych przypadkach wykonuje się bardziej zaawansowane metody, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. W leczeniu zakrzepicy u dzieci stosuje się doustne leki przeciwzakrzepowe, heparynę niefrakcjonowaną i heparynę drobnocząsteczkową. Ta ostatnia wyróżnia się dużą łatwością podawania podskórnego. Doustnych środków z oczywistych względów nie można podawać noworodkom i małym dzieciom.

Bywa, że zakrzepica nawraca, jeśli istnieją do niej predyspozycje genetyczne, wtedy konieczne jest stosowanie leczenia przedłużonego. Więcej o problemie dowiesz się na stronie zakrzepica24.pl.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię