Zaparcia u dzieci –objawy, przyczyny, leczenie

2
703

W pierwszych latach życia dziecka jego układ pokarmowy oraz trawienny jest niedojrzały i podlega bezustannemu rozwojowi, dlatego wymaga bezustannej troski, a przede wszystkim odpowiedniej, racjonalnej i zbilansowanej diety. Niestety menu malucha w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mimo licznym akcjom medialnym czy społecznym, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niewłaściwa dieta prowadzi natomiast do wielu nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości brzucha.

Przyczyny i objawy zaparć u dzieci

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej występujących problemów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są dokuczliwe, często bolesne zaparcia, które objawiają się głównie twardymi, bolesnymi stolcami, trudnościami w wypróżnianiu, rzadkimi wizytami w toalecie, brakiem apetytu, bólem brzucha, a nawet pasmami krwi w kale. Maluchowi nierzadko towarzyszy także rozstrój żołądka, ogólne rozdrażnienie czy strach, ponieważ oddawanie stolca kojarzy mu się z bólem. Główną przyczyną problemów z zaparciami u dzieci jest niewłaściwa dieta uboga w błonnik lub płyny, szczególnie wodę, nadmierna ilość spożywanych słodyczy z dużą zawartością czekolady, zwolniona perystaltyka jelit, zbyt mała ilość ruchu.

Zwalczanie dolegliwości

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy zmiana jadłospisu dziecka oraz zapewnienie aktywności fizycznej, szczególnie na świeżym powietrzu. W menu malucha powinny pojawić się przede wszystkim: pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Należy również zwiększyć ilość przyjmowanych przez dziecko płynów. Ulgę przyniosą ogólnodostępne w aptekach preparaty, ale niestety większość maluchów broni się przed przyjęciem jakichkolwiek leków, które zazwyczaj mają nieprzyjemny dla dziecka smak. W przypadku dzieci powyżej szóstego roku doskonale sprawdza się No-Spa o działaniu rozkurczowymi mięśni gładkich, która łagodzi dolegliwości związane z  zaparciami (www.no-spa.pl/07_article_zaparcia_u_dzieci.html), ograniczając lub całkowicie eliminując ból małego brzuszka. Stosowana zgodnie z zaleceniami producenta bądź lekarza, w ściśle określonych dawkach jest bardzo dobrze tolerowana zarówno przez organizm osób dorosłych jak i dzieci, nie wywołując jakichkolwiek skutków ubocznych. Niewielki rozmiar tabletek No-Spa sprawia, że maluchy nie mają żadnych obaw przed ich połknięciem, a co więcej nie pozostawiają na języku nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku.

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Na zaparcia podaję synowi dużo wody i Dicopeg-Junior.Działa skutecznie i likwiduje bóle brzucha związane z zaparciami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię